Ünlü tiyatro sanatçısı Gazanfer Özcan İstanbul'da öldü.

27 Ocak 1931 yılında İstanbul'da doğan Gazanfer Özcan, Vefa Lisesindeyken oynadığı "Hisse-i Şayia" adlı oyundaki Bican Efendi rolüyle tiyatroyla tanıştı. Daha sonra Şehir Tiyatroları'nın Çocuk Bölümü'ne katılan Özcan, 1955 yılında Komedi Tiyatrosu'nda oynanan "Mahallenin Romanı" oyununda rahatsızlanan Reşit Gürzap'ın yerine sahneye çıkıp başarılı olunca kadroya girdi.

1962 yılına kadar çocuk tiyatrosu ve yetişkin oyunlarında görev alan sanatçı, "Gönül Ülkü - Gazanfer Özcan Tiyatrosu"nu kurdu ve çok sayıda sinema filminde rol aldı.

Uzun bir süre sinemaya ara verdikten sonra 2000 yılında çevrilen Komiser Şekspir filmi ile sinemaya dönen ve pek çok dizide rol alan Özcan, Kuruntu Ailesi adlı dizide "Hüsnü Kuruntu" rolü ile tanındı.

1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca Devlet Sanatçısı ilan edilen Gazanfer Özcan, "Avrupa Yakası" disizindeki Tahsin Bey rolü ile de milyonların gönlünde taht kurdu.

Ünlü Tiyatro Sanatçısı Gazanfer Özcan'ın hayatını kaybetmesi devletin üst kademesinde de üzüntüye yol açtı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yayımladığı başsağlığı mesajında duyduğu derin üzüntüyü dile getirdi.

TBMM Başkanı Köksal Toptan da, Gönül Ülkü Özcan'a gönderdiği başsağlığı mesajında, "Gazanfer Özcan, başarılı oyunculuğu yanında örnek sanatçı kişiliğiyle de halkımızın kalbinde yer edinmiştir. Tiyatro sanatımızın en önemli temsilcilerinden olan Gazanfer Özcan'ın, daima kendisinden sonraki kuşaklara örnek olacağı inancındayım.Tüm sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Gönül Ülkü Özcan'a gönderdiği başsağlığı telgrafında, duyduğu büyük üzüntüyü dile getirdi :

"Sanat dünyamız açısından çok önemli bir kayıp olan merhum Gazanfer Özcan, örnek kişiliği ve sanatçı kimliği ile kadirşinas milletimizin gönlünde her zaman yaşayacaktır. Merhum sanatçımıza Allah'tan rahmet, kederli ailenize, sanat camiamıza ve milletimize başsağlığı dilerim."

Geri Dön