Neriman Altındağ Tüfekçi  (1926 - 2009)1926 Yılında İstanbul'da doğdu. Annesi Erzurum'lu Hayriye hanım, babası Amasya'lı Nurettin Behiç Bey'dir. İlköğretimini, şimdiki adı Nene Hatun olan, 19.uncu İlkokulda tamamladı. Ortaöğretimini Nişantaşı Kız Lisesinde bitirdiği yıl olan 1942'de açılan stajyer sınavını kazanarak Ankara Radyosuna girdi.

Halk müziği'nin bağımsız bir dal olarak ayrılmasından sonra bu ihtisas dalını seçen ilk kişidir. 1949 yılında Yurttan Sesler Korosu Şef yardımcılığına atandı.

1950 yılında repetitörlük ve 1953 yılında artist öğretmenlik derecesine yükseldi. 1957 yılında Kadınlar Korosu'nu kurup yöneten sanatçı, 1959 yılında İstanbul Radyosu'na naklen geldi. Burada solistliğin yanısıra Yurttan Sesler Kadınlar Korosu'nu kurup yöneten sanatçı, Türk Müziği Şube Müdür Yardımcılı görevinide yürüttü.

1972 yılında tekrar Ankara Radyosu'na dönerek solistlik ve şeflik görevlerini burada sürdürdü. İstanbul'da kurulmakta olan Türk Musikisi Devlet Konservatuarı'nın kuruluş çalışmalarına katılamk amacıyla 1976 yılında TRT'den ayrılarak Konservatuar'a Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi ve Öğretim görevlisi olarak atandı. Halen İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı'nın yüksek ve lisansüstü bölümlerinde öğretim görevlisi ve Danışma Birimi üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Muzaffer SARISÖZEN'le 1951'den 1956'ya kadar süren evliliğinden Memil SARISÖZEN (1952) adlı bir oğlu , Nida Tüfekçi ile 1958'den 1993'te ölümüne kadar süren evliliğinden Gamze ( TÜFEKÇİ) YAZICI (1958) adlı bir kızı vardır.

Sanat yaşamı boyunca çeşitli görevler üstlenmiş olan Neriman ALTINDAĞ TÜFEKÇİ, repertuarında yer alan tüm öğelere ait türkü ve özellikle uzunhavaları aslına ve yöre uslubuna uygun yorumuyla solist olarak büyük başarı ve ün kazanmıştır. Zamanın akademik eğitğm veren tek kuruluşu olan Ankara Radyosun'da oluşturulan büyük jürilerce yapılan sınavları üstün başarı ile kazanarak ; İlk kadın solist, İlk kadın öğretmen, İlk kadın şef ve bügüne kadar Halk Müziği dalında verilen ilk ve tek kadın artist-öğretmen ünvanlarına layık görülmüştür. Hançere özelliği ve sesinin genişliği yanısıra çok titiz çalışması onun, gerek uzunhavalar gerekse kırıkhavalar konusunda en geniş repertuara sahip Halk Müziği sanatçısı olmasını sağlamıştır. Yüzden fazla derlemesi bulunan Neriman ALTINDAĞ TÜFEKÇİ'nin Nida TÜFEKÇİ ile birlikte yazdığı "Memleket Türküleri" adlı bir de kitabı vardır.

Gerek şef ve gerek solist olarak çeşitli radyo ve televizyon konserlerinin yanısıra, Japon Kültür Bakanlığı'nın özel davetlisi olarak Tokyo ve İşikava'da açıklamalı konserler vermiştir. Ulusal ve Uluslararası kongre , rostrum ve sempozyumlarda çeşitli bildiriler sunan Neriman ALTINDAĞ TÜFEKÇİ ,Halk Müziği ile ilgili değişik konularda konferanslar vermiştir. Bugün Halk Müziği'nin ön sıralarında yer alan sanatçıların çoğu onun öğrencileridir.

Sanatçımız maalesef 02.Şubat.2009 Pazar günü geçirdiği bir kalp krizi sonrasında hastanede tedavi altında tutuluyordu. Bu sabah 04.Şubat.2009) vefat etmiştir. Tüm musiki camiasının, sevenlerinin ve kederli ailesinin başı sağolsun diyoruz. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

LeProfBABA (Mehmet İzgil)

Geri Dön