LeProfBABA

Ben Mehmet İzgil, yani nam-ı diğer LeProfBABA

1947 yılının Temmuz ayının son iki haftasındaki bir günde, Gaziantep’in Şehreküstü Semtinde tek odalı bir Gaziantep’e has taş evlerden birinde dünyaya gelmişim.

Babam, 1 ve 2 no.lu dokumacılar kooperatifinin pamuk fabrikasında hallaç ustası, annem ise çıkrık başında masura saran bir ev kadını.   Doğup ölen dört kızdan sonra doğmuş bir erkek evlat. Üzerime titremişler “aman bir şey olmasın” diye. Ama nafile, taban toprak, üstü hasır ve Antep kilimi serili bir evde hasta olmak içten değil...Tabii ki olmuşuz. Benimle beraber yaşayan halen  çektiğim astım hastalığı...

Neyse, penisilin iğnesinin bile zor bulunduğu bir zamanda İlk Okul (önce Yavuzlar İlkokulu, dördüncü sınıftan sonra beşinci sınıfı Ahmet Çelebi İlkokulunda okudum) sonra Ticaret Ortaokulu ve Ticaret Lisesi...

Ha... bu arada bir doktorun yanında çalıştım. İğne yapmayı öğrendim. Ticaret Llisesi ikinci sınıfına kadar da yanında çalıştığım Çocuk Mutehassısı (Uzmanı) Dr. Emin Elmacı nezaretinde sıhhiyecilik yaparak, hem eve baktım hem de kendi okul haçlığımı çıkardım. Sonra aynı doktorun kardeşi olan Arif Elmacıoğlu nun yanında muhasebeciliğe başladım. Çünkü mesleğim bu olacaktı.

l968 - l969 mezunu olarak Gaziantep Ticaret Lisesinden mezun oldum ve aynı sene İstanbul’a geldim. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi... çok istedim ama bitirmek nasip olmadı. Daha sonra A.Ü. İşletme Fakültesini bitirdim.

Bu arada bir şirketin muhasebe müdürlüğünü. sonra ayrılıp kendi yerimde aynı şirkette meslek edindiğim Nakliye komisyonculu işini, daha sonra matbaacılık işini... bunda da öğrendiğim grafik (Macintosh Operatörlüğü) mesleği ile beraber son olarak yaptiğim Bilgisayar alım satım montaj işini... işte 60 yıllık bir havat serüveni.  Bu kadarcık bilgi ile herhalde BABA nızı tanımışsınızdır artık.

MÜZİKLE UĞRAŞIM:

Gaziantep te yazlık sinemalarda, film oynamazden evvel yöresel gruplar ve sanatçılar çıkardı. Ben de böyle bir grup kurarak yazlık sinemalarda çıkmaya başladım. Tabii babamdan habersiz olduğu içinde hep bir korku ile...

Aynı zamanda Adil Kocaoğlangil idaresindeki Gaziantep Halkevi Korosunda hem solist hem korist olarak.

Gaziantep Radyosunda Çarşamba günleri koronun programlarına katılarak. Bazan korist bazan solist olarak.

Gaziantep te kurmuş olduğum dokuz  kişilik     OĞUZLAR Folklor Grubunun rahmetli babamın beni yazlık sinemada yakalamasıyla son bulması ve grubu arkadaşlarıma bırakmam... ikincisi de Gaziantep Radyosunda Çarşamba günü solist olarak “Çarşambayı Sel Aldı” türküsünü söylerken spikerin ismimi söylemesi ve yine babamın bunu duyması ile sanat hayatım sonaerdi.

İstanbul’a geldikten sonra da bir iki grupta çalıştım hatta bir sanatçıyı da piyasaya adapte ettikten sonra tamamen müzikten soğudum. İyi bir dinleyici olarak kalmayı tercih ettim. Kendim çalıp kendim söylüyorum. Hem stres atıyorum hem eğleniyorum.

Hatta bir sitenin radyosunu yönetirken canlı olarak “Eledim Eledim Höllük Eledim” türküsünü söylemiştim.                                                 Bu türküyü İngiltere de bulunan bir arkadaş ta on dakikalık remix haline getirmişti. (Bu arkadaş England Nickli - Dj Umut arkadaşımızdır.

Beş yıldırda bu site yayındadır. Ama artık tam anlamıyla yayında olsun istedim.

SAYGILARIMLA...

BAZI ARKADAŞLARIM

Mustafa Rüştü Taşar (Rahmetli Anap Milletvekili), Edip Akbayram (Sanatçı), Tevfik Hallaç, M.Zeki Kahraman (SMMM), Mehmet Deveci (SMMM)

ULAŞABİLECEĞİNİZ E-MAİLLERİM

info@umitcomputer.com - mehmetizgil@umitcomputer.com   leprofbaba@gmail.com leprofbaba@radiobaba.com

Webmaster : Mizgil RadioBABA ©2008